جلوگیری از باز شدن مجدد برنامه ها پس از ریستارت در ویندوز ۱۰

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

من روی سیستمم ویندوز ۱۰ دارم. بعد از مدتی وقتی که وارد سیستم می‌‌شدم ‌برنامه‌ها و فولدرهای قبلی مجدد روی سیستم باز می‌شد. اول فکر می‌کردم که ویندوز سیستم من مشکل داره و یا این‌که عملیات shutdown به درستی انجام نمی‌شه اما بعد از کمی سرچ کردن متوجه شدم که برای جلوگیری از این رفتار ویندوز ۱۰ یک سری تنظیمات دارد. ممکن است این مشکل شما هم باشد به همین خاطر تصمیم گرفتم تجربه‌ام را با شما به اشتراک بگذارم.

وقتی شما سیستم خود را خاموش می‌کنید یا از آن خارج می‌شوید، ویندوز۱۰ به یاد می‌سپارد که کدام برنامه ها را باز گذاشته‌اید. وهنگامی که سیستم خود را روشن می‌کنید برنامه‌ها مجدد اجرا می‌شوند. اما اگر می‌خواهید هنگام روشن کردن سیستم خود یک دسکتاپ تمیز داشته باشید می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.

جلوگیری از اجرای مجدد برنامه‌ها پس از ریستارت ویندوز ۱۰

برای انجام این‌کار به تنظیمات رفته ومسیرزیر را دنبال کنید:

Settings > Accounts > Sign-in Options

اسکرول را به سمت پایین بکشید و به بخش  Privacy رفته و گزینه

“Use my sign-in info to automatically finish setting up my device and reopen my apps after an update or restart”

را روی off تنظیم کنید.

ین ویژگی در آپدیت Fall creator اضافه شده است.

برای این‌که این حالت رخ ندهد یا باید کامپیوتر را با دستور shutdown.exe  در cmd خاموش کرد یا با همین کلید گرافیکی؛ که در آپدیت آوریل ۲۰۱۸ به ویندوز ۱۰ افزوده شده است.

چگونه از باز شدن مجدد فولدرها جلوگیری کنیم

اگر هنگام ورود به ویندوز فولدرهایی نظیر documents یا downloads به صورت خودکار باز می‌شوند نیز می‌توان تنظیماتی انجام داد که از آن جلوگیری کرد.

فایل اکسپلورر را اجرا کنید و بر روی تب view  در نوار ابزار کلیک کرده سپس دکمه options را بزنید.

در تب view اسکرول را به سمت پایین بکشید و گزینه “Restore previous folder windows at logon”    را پیدا کنید. مطمئن شوید که تیک نخورده باشد و

گرنه ویندوز هنگام ورود  به سیستم هر فولدری که قبل  از shutdown باز بوده است را دوباره باز می‌کند.

ین گزینه در ویندوز ۷ و ۸ هم وجود دارد.

چگونه اجرای برنامه‌های startup ویندوز را غیر فعال کنیم

ممکن است با انجام تنظیمات گفته شده در بالا باز هم ببنید که برخی از برنامه‌ها همچنان با ورود به ویندوز اجرا می‌شوند. احتمال دارد که ‌آن‌ها به ‌عنوان برنامه‌های startup  تنظیم شده باشند که می‌توان از طریق تنظیمات app در ویندوز ۱۰ آن‌ها را غیرفعال نمود.

برای مدیریت اپلیکیشن‌های startup به مسیر زیر بروید:

Settings > Apps > Startup

مطلبق شکل زیرهر اپلیکشنی را که نمیخواهید در startup اجرا شود را روی off تنظیم کنید.

البته غیرفعال کردن برخی از اپلیکیشن‌ها در اینجا ممکن است عوابقی به همراه داشته باشد. مثلا اگر درآپ باکس را غیرفعال کنید فایل‌هایتان تا وقتی آن را مجددا اجرا نکنید همگام سازی نخواهد شد. یا این‌که اگر برخی ابزار‌های مربوط به سخت‌‌افزار را، که معمولا در ناحیه‌ اعلانات مشاهده می‌شوند، غیرفعال کنید نمی‌توانند عملکرد معمول خود را در پس‌زمینه داشته باشند.

+ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *