افزایش سرعت کروم با ۶ ترفند ساده

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مرورگر کروم محبوب‌ترین مرورگر جهان است و علت عمده‌ی آن سرعت زیادش می‌باشد. در حقیقت او خود را در پروسه(رویه)های متعددی در پی‌سی پخش می‌کند تا از مقدار رم موجود استفاده بهینه را ببرد. کاری که فایرفاکس فعلاً از آن بی‌بهره است.
اما این به معنی این نیست که نتوانید با دستکاری آن سرعتش را بیشتر کنید. در این‌جا بهترین روش‌های افزایش سرعت این مرورگر سریع را مرور می‌کنیم.

۱- پاک کردن کش(Cache) کروم

عموما کش شما برای این طراحی شده است که، با ذخیره‌ی اطلاعات مهم صفحات در پی‌سی و سپس بیرون کشیدن‌شان در هر مراجعه، سرعت بارگذاری را بیشتر کند. اما اگر از آن مراقبت نکنید، با اطلاعات قدیمی وب‌سایت‌های بخصوصی پر می‌شود و مانع از ذخیره‌ی اطلاعات به‌روز می‌گردد. بنابراین پاک کردن کش می‌تواند به افزایش سرعت کروم کمک کند.
برای پاک کردن کش مراحل زیر را انجام دهید:

  1. در کروم کلیدهای Ctrl + Shift + Del را فشار دهید و یا در نوار آدرس عبارت chrome://settings/clearBrowserData را تایپ کنید.
  2. مطمئن شوید که باکس‌های “Cached images and files” و ”Cookies and other site data” و اطلاعات دیگری را که می‌خواهید پاک شود را تیک بزنید، ”the beginning of time” را از منوی باز شو انتخاب کرده و روی ”Clear Browsing Data” کلیک کنید.

    ۲- تب‌هایی را که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید به حالت تعلیق در‌آورید.

    امروزه با وجود مانیتورهای رزولوشن بالا که قابلیت نمایش اطلاعات زیادی را دارند و یا با استفاده از چند مانیتور تعداد تب‌هایی که به طور هم‌زمان باز می‌گذاریم افزایش یافته.
    باز ماندن این تب‌ها در پس‌زمینه باعث مصرف منابع سیستم شما می‌شود. حالا به جای اینکه این تب‌ها را ببندید، می‌توانید با فعال کردن فلگ کروم، تب‌های بلااستفاده را به حالت تعلیق در‌ آورده و با کلیک روی آن‌ها مجدداً فعال‌شان کنید و با این کار در حافظه سیستم صرفه جویی کنید.
    برای فعال کردن آن، در نوار آدرس عبارت chrome://flags را تایپ کنید، سپس Ctrl + F را فشار داده و عبارت ”tab discarding” را جست‌و‌جو کنید. وقتی آن را دیدید، روی منوی بازشونده کلیک کرده، ”Enabled” را انتخاب کرده و کروم را ریستارت کنید.

۳- سایت‌ها را هنگام بارگذاری فشرده کنید.

اگر از پی‌سی استفاده می‌کنید نیاز نیست چندان نگران میزان استفاده ماهانه دیتا باشید. با این حال اما ذخیره‌ی دیتا می‌تواند باعث افزایش نسبی سرعت کروم شود.
گوگل پیشنهاد می‌کند تا از افزونه‌ی ذخیره‌ی دیتای کروم استفاده کنید که شباهت زیادی با ویژگی درونی نسخه اندروید کروم دارد. این افزونه بیش‌تر وب‌سایت‌ها( از جمله سایت‌هایی که با HTTPS رمزنگاری شده‌اند) را فشرده می‌کند که به معنی بارگذاری کم‌تر دیتا و سرعت بیشتر بارگذاری است.

 

۴- از یک اد-بلاکر استفاده کنید.

شاید فکر کنید که همه‌ی تبلیغ‌ها بد نیستند و باید به صفحاتی که به آن‌ها سر می‌زنید احترام گذاشته و افزونه‌ی بلاک تبلیغات را خاموش کنید. اما بیایید روراست باشیم، در ۹۰٪ موارد شما از این تبلیغات دوری می‌کنید.
این فقط به این خاطر نیست که آن‌ها زشت و آزاردهنده هستند و برخی مواقع تمام صفحه نمایش شما را آشغال می‌کنند، بلکه همچنین مرورگر شما را وادار می‌کنند تا عناصر بیشتری را بارگذاری کند.
بنابراین بهتر است از اد-بلاکر استفاده کنید. افزونه‌ی Adblock Plus یک گزینه‌ی کلاسیک و Ghostery برای بهینه‌سازی و انتخاب اینکه کدام نوع تبلیغات را دوست ندارید ببینید گزینه‌ی دیگر است.

۵- شتاب سخت‌افزاری را روشن کنید.

کارت‌های گرافیک چه در ابتدایی ترین حالت آنبرد خود و چه در پیشرفته‌ترین مدل‌های nVidia بخش ارزشمندی برای وب‌گردی آسوده‌ی شما هستند. در کروم شما با استفاده از ”hardware accelerator” می‌توانید توان کارت گرافیک خود را برای پروسه‌های حساس به گرافیک مرورگر خود بهینه کنید.
به تنظیمات کروم رفته و روی منو در بالا -سمت چپ کلیک کنید. سپس Advanced → System. و بعد روی اسلایدر کنار ”َUse hardware acceleration when available” کلیک کنید تا روشن شود.
اگر علاقمند هستید تا بدانید کدام قسمت‌های شتاب سخت‌افزاری کروم تأثیر می‌پذیرند در نوار آدرس chrome://gpu را تایپ کنید.

 

۶- از مدیر وظیفه‌(Task manager) کروم برای غیر فعال کردن پروسه‌ها/افزونه‌های غیرضروری استفاده کنید.

کروم یک task manager داخلی برای مشاهده‌ی تمام تب‌ها و پروسه‌های باز و درحال اجرا دارد. می‌توان با کلیک روی منوی بالا-سمت راست در پنجره‌ی کروم سپس انتخاب more tools و بعد کلیک روی task manager ( و یا با فشردن همزمان Shift + Esc) آن را اجرا کرد.
در این‌جا شما می‌توانید ببینید که کدام تب‌ها یا افزونه‌ها بیشترین مقدار مصرف مموری را دارند و باعث کند شدن مرورگر می‌شوند(با کلیک روی memory می‌توان آن‌‌ها را به ترتیب مصرف مموری مرتب کرد.) اگر می‌بینید که پروسه‌ای با مقادیر بالای غیرنرمال CPU یا Memory را آشغال کرده آن را انتخاب کنید و End process را بزنید.

 

نتیجه

اعمال یکی از تنظیمات بالا ممکن است تأثیر شگفتی روی مرورگر شما نداشته باشد اما در نظر گرفتن همه‌ی آن‌ها با هم تأثیر خود را می‌گذارد. با وجود تمام این موارد اگر ترفندهای بالا را دنبال کنید، روشن است که شخصی هستید که به سرعت مرورگرتان توجه می‌کنید و احتمالاً سعی می‌کنید تا با استفاده کم‌تر از تب‌ها و افزونه‌ها آن را بهینه کنید.

+ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *