مجازی سازی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

مجازی سازی را به زبان ساده می‌توان با یک مثال توضیح داد. اگر فیلم ماتریکس را دیده باشید سکانسی وجود دارد که نئو شخصیت اصلی فیلم توسط تعداد زیادی آقای اندرسون محاصره شده اند. نئو وسط ایستاده و یک تنه با کپی‌های آقای اندرسون مبارزه می‌کند. کپی‌های آقای اندرسون هر کدام عکس‌العمل‌های خودشان را دارند و هر کدام شخصیت مستقلی دارد.

مجازی سازی را می‌توان جور دیگری هم دید. یک دانه گندم را در نظر بگیرید. اگر این دانه را بکاریم بعد از مدتی یک دانه تبدیل به صدها دانه گندم می‌شود. این صدها دانه گندم همه از یک دانه اصلی تغذیه و رشد کرده‌اند.

اگر بخواهیم کمی فنی‌تر صحبت کنیم، مجازی سازی فرایند جداسازی لایه‌ی نرم‌افزاری یک کامپیوتر یا سرور از لایه‌ی سخت‌افزاری آن است. یک لایه مجازی ساز بین دو لایه سخت‌افزار و نرم‌افزار قرار گرفته تا بتواند یک سخت‌افزار را به صورت مصنوعی و مجازی به سخت‌افزارهای متعددی تبدیل کند. بعدتر از این سخت‌افزارهای مجازی می‌توان در جهت ایجاد ماشین های متعدد روی یک سرور واحد استفاده کرد. و این یعنی استفاده بهینه از ظرفیت سخت‌افزار موجود.

مزایای مجازی سازی

man man man man

کاهش هزینه‌ها

شما برای سرویس‌های مختلف نیاز ندارید سرورهای فیزیکی متعددی تهیه کنید. در یک سرور واحد می‌توانید سرورهای مجازی متعددی ایجاد نمایید و همچنین در فضای فیزیکی صرفه جویی کنید. دیگر زمان آن گذشته که سرورهای فیزیکی مختلفی برای نرم‌افزارهای خود داشته باشید.

افزایش آپتایم

اگر برای سرور فیزیکی شما حادثه‌ای رخ دهد، پشتیبان سرور باید ساعت‌ها زمان بگذارد تا قطعه معیوب را تعمیر و یا تعویض کند. اما در یک محیط مجازی، در صورتی که مشکلی برای یکی از ماشین‌های مجازی شما رخ دهد به راحتی می‌توان یک کلون یا بکاپ آن را برگرداند. عملیات ریکاوری در این حالت چند دقیقه خواهد بود. مقایسه کنید با چند ساعت دان‌تایم.

افزایش بهره‌وری

با وجود سرورهای فیزیکی متعدد، پشتیبان سرور باید سلامت قطعات تمام سرورها را بررسی کند و زمانی را برای تعمیر و نگهداری و عیب‌یابی آن‌ها تخصیص دهد. به جای این کار طاقت فرسا، در یک سرور مجازی سازی شده بررسی سخت‌افزاری فقط یک بار انجام می‌شود و می‌توان زمان باقی‌مانده را صرف بروزرسانی و بهینه‌سازی ماشین‌های مجازی نمود.

استقلال سرویس‌ها

با مجازی‌سازی، سرویس‌های مختلف سازمان شما می‌توانند استقلال خود را حفظ کنند و عملکرد سایر سرویس‌ها روی آن‌ها تاثیری نگذارد. همچنین در مواقع لزوم تیم DevOps برای انجام کارهای خود می‌تواند در عرض چند ثانیه یک ماشین مجازی ایجاد کرده و سریعا به انجام امور توسعه و تست خود بپردازند.

محیط زیست

با حذف سرورهای متعدد فیزیکی، در مصرف برق صرفه‌جویی شده و آسیب‌های کمتری به محیط زیست وارد خواهد شد. با مجازی سازی می‌توانید ردپای کربن را از خانه اولمان کم‌تر کنیم.

استمرار کسب‌وکار

مجازی سازی با ساده‌تر کردن اقدامات فنی باعث می‌شود وقفه‌‌ها در کسب و کار شما به حداقل برسد تا بتوانید استمرار کسب و کار خود را حفظ نمایید. همچنین در صورت بروز فجایع، عملیات ریکاوری بسیار سریع‌تر انجام خواهد شد.

انواع مجازی سازی

این نوع مجازی سازی همان نوعی است که اغلب ما با آن آشنا هستیم. مجازی سازی سرور اجازه می دهد ماشین‌های مجازی متعددی روی یک سرور فیزیکی اجرا شوند. سرورهای مجازی از منابع سرور فیزیکی به صورت اشتراکی استفاده می کنند. هایپروایزر لایه‌ای است که بین سخت‌افزار و نرم‌افزار قرار گرفته و باعث می‌شود ماشین‌های مجازی بتوانند از پردازنده، رم، فضای ذخیره‌سازی و شبکه سرور فیزیکی استفاده کنند. ماشین‌های مجازی می‌توانند سیستم‌عامل‌های خودشان را داشته باشند و از یکدیگر ایزوله هستند.

انواع مجازی سازی سرور عبارتند از:

 • VMWare
 • Redhat Enterprise
 • KVM
 • Citrix XenServer
 • Microsoft Hyper-V

مجازی سازی شبکه (NV) به جداسازی منابع فیزیکی شبکه و منطقی سازی آن به صورت نرم‌افزاری اشاره دارد. مجازی سازی شبکه می‌تواند چند شبکه فیزیکی را به یک شبکه منطقی یا مجازی واحد تبدیل کند و یا برعکس، یک شبکه فیزیکی را به چند شبکه مجازی تبدیل کند.

با مجازی سازی شبکه مدیران شبکه می‌توانند به راحتی ماشین‌های مجازی خود را از شبکه‌ای به شبکه دیگر منتقل کنند بدون این که نیاز باشد تغییرات زیرساختی در شبکه فیزیکی سرورها ایجاد نمایند.

مجازی سازی دسکتاپ فناوری جداسازی محیط دسکتاپ و سیستم‌عامل کاربر از سخت‌افزار اوست. با این کار، کاربر می‌تواند از هر سیستم دیگری به محیط دسکتاپ خود متصل شود.

مجازی سازی دسکتاپ سه روش دارد:

 1. Virtual Desktop Infrastructure یا VDI
 2. Remote Desktop Services یا RDS
 3. Desktop-as-a-Service یا DaaS

مجازی سازی استوریج باعث می‌شود فرایند سخت مدیریت فضاهای ذخیره‌سازی بسیار ساده‌تر شود. به این روش که دیسک‌ها و استوریج‌ها را به صورت نرم‌افزاری مانند یک فضای واحد در نظر می‌گیرد تا از این طریق مدیریت آن ساده‌تر شود. مدیریت این استوریج از یک کنسول مرکزی انجام می‌شود و دیگر نیازی نخواهد بود تا مدیر شبکه به تک تک این استوریج‌ها سرک بکشد.

مزایا:

 • انتقال اطلاعات بدون اختلال
 • افزایش بهینگی
 • نقاط مدیریت کم‌تر

فناوری کپسوله کردن نرم‌افزار از سیستم‌عامل زیرین آن است. نصب نرم‌افزار مجازی سازی شده به روش معمول صورت نمی‌گیرید. این نرم‌افزار همچنین از منابع سیستم کاربر استفاده نمی‌کند بلکه منابع ماشینی را در اختیار می‌گیرد که آن نرم‌افزار را انتشار داده.

در زیر مثال‌هایی از این فناوری را برای سیستم‌عامل ویندوز مشاهده می‌کنیم:

در صورتی که نیاز به خدمات مجازی سازی برای کسب و کار خود دارید با ما تماس بگیرید.

برخی از سوالات رایج در مورد پشتیبانی شبکه در شرکت اِورین در زیر پاسخ داده شده است. اگر پاسخ سوالتان را نیافتید خوشحال خواهیم شد با ما در ارتباط باشید.