POP3 یا IMAP، کدام بهتر است؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

در تنظیمات نرم افزار ایمیل کلاینت ( مانند اوتلوک، تاندربرد و …) معمولا دو گزینه برای دریافت وجود دارد که باید یکی از آن ها را انتخاب نمایید. POP و IMAP.

در این مقاله تفاوت میان پروتکل های POP3 و IMAP را بررسی خواهیم کرد. نگاهی می اندازیم به قابلیت های آن ها و شما را در انتخاب این که از کدام یک استفاده کنید کمک خواهیم کرد.

POP3 و IMAP چیست؟

POP3 و IMAPپروتکل هایی هستند که ایمیل های دریافتی را مدیریت می کنند. مثلا وقتی شخصی ایمیلی به آدرس ایمیل شما ارسال می کند،میل سرور شما آن را دریافت کرده و آن را مطابق با پروتکل تنظیم شده به نرم افزار کلاینت شما که همان POP3 و IMAP است تحویل می دهد.

POP3 چیست؟

POP3 مخفف عبارت Post Office Protocol است. همان طور که از این اسم مشخص است، این پروتکل به شما اجازه می دهد تا از اینباکس خود مانند یک اداره پست استفاده کنید. ایمیل ها روی کامپیوتر شما دانلود شده و از میل سرور حذف می شوند.

وقتی می خواهید با پروتکل POP3 به ایمیل های خود دسترسی داشته باشید، یک کپی از ایمیل ها ایجاد شده و در کامپیوتر شما ذخیره می شود. ایمیل های اصلی اغلب، اما نه همیشه، از میل سرور حذف می شوند. به عبارت دیگر، ایمیل ها به یک سیستم خاص گره می خورند. وقتی ایمیل ها روی یک سیستم دانلود می شوند و از میل سرور حذف می شوند، توسط سیستم دیگری در دسترس نخواهند بود.

البته، بیشتر ایمیل کلاینت ها گزینه ای در اختیار شما قرار می دهند که به جای حذف ایمیل ها از میل سرور یک کپی از آن ها روی سرور باقی بماند. در این حالت می توانید در یک سیستم دیگر نیز ایمیل ها را دانلود کنید. اما توجه داشته باشید که تمام این کپی ها همگام سازی یا Sync نمی شوند. هر کپی دانلود شده ای مانند یک ایمیل مستقل در نظر گرفته می شوند حتا اگر کاملا مشابه باشند.

بنابراین، POP3 برای کاربرانی که فقط از یک میل کلاینت برای دسترسی به ایمیل هایشان استفاده می کنند گزینه بسیار مناسبی است. یکی از مزیت های دیگر POP3 این است که از آن جا که ایمیل اصلی از میل سرور حذف می شود فضای اشغال شده ی سرور آزاد خواهد شد.

IMAP چیست؟

IMAP مخفف عبارت Internet Message Access Protocol است. برخلاف POP3، پروتکل IMAP به شما اجازه می دهد تا بتوانید به ایمیل کلاینت های مختلف یا رابط وب میل لاگین نموده و همان ایمیل ها را مشاهده نمایید؛ چراکه در پیکربندی IMAP ایمیل ها به جای این که در سیستم یا کامپیوتر شخصی نگهداری شوند در میل سرور نگهداری باقی می مانند.

وقتی با پروتکل IMAP به ایمیل های خود دسترسی پیدا می کنید، در اصل توسط ایمیل کلاینت خود به میل سرور متصل می شوید و ایمیل های خود را مستقیما در میل سرور مدیریت می کنید. در این حالت محل ذخیره سازی اصلی ایمیل ها میل سرور شماست . به همین علت، با پروتکل IMAP این امکان وجود دارد که از طریق سیستم های مختلف به ایمیل ها دسترسی داشت؛ تمام تغییرات با میل سرور و تمام ایمیل کلاینت هایی که از آن استفاده می کنید همگام سازی خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر شما ایمیلی را در یک ایمیل کلاینت حذف نمایید، آن ایمیل از سرور حذف شده و این اقدام برای تمامی نرم افزارهای دیگر شما نیز همگام سازی خواهد شد.

اما به این علت که ایمیل ها در سرور نگهداری می شوند این امکان وجود دارد که اینباکس ایمیل شما به سرعت پر شود. مخصوصا زمانی که تعداد ایمیل های دریافتی شما زیاد باشد.

POP3 یا IMAP،بالاخره کدام؟

این که کدام پروتکل را انتخاب کنید بستگی به این دارد که دسترسی شما به ایمیل هایتان به چه صورت است.

اگر از دیوایس های مختلفی ایمیل هایتان را چک می کنید، پاسخ می دهید و یا ارسال می نمایید، بهتر است از IMAP استفاده کنید.

از طرفی دیگر اگر فقط یک دیوایس را برای ایمیل های خود در نظر گرفته اید و ترجیح می دهید که به ایمیل های خود و پیوست های آن به صورت آفلاین نیز دسترسی داشته باشید POP3 بهترین گزینه است.

یه صورت خلاصه در شرایط زیر از IMAPاستفاده کنید:

  • می خواهید از طریق سیستم های مختلف به ایمیل های خود دسترسی داشته باشید.(کامپیوتر، موبایل، تبلت و …)
  • می خواهید تمام دیوایس ها در ایمیل ها و ساختار فولدرهای آن با یکدیگر sync باشند.

 

و در شرایط زیر از POP3استفاده کنید:

  • فقط از یک  نرم افزار ایمیل کلاینت در یک سیستم استفاده می کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *