شبکه چیست؟ مقدمه‌ای بر سرعت شبکه کامپیوتر

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

شبکه چیست؟ به طورکلی عملکرد شبکه یک کامپیوتر همراه با عملکرد پایه و قابل اطمینان بودن آن، کاربردی بودن آن را تعیین می‌کند. سرعت شبکه ترکیبی از فاکتورهای مرتبط است.

سرعت شبکه چیست؟

به‌طور مشخص تمام کاربران می‌خواهند تا سرعت شبکه آن‌ها در تمامی شرایط بالا باشد. در بعضی موارد، ممکن است تاخیر در شبکه فقط چند میلی ثانیه طول بکشد و تاثیر ناچیزی بر فعالیت کاربر داشته باشد. اما در موارد دیگر، تاخیر در شبکه می‌تواند باعث کندی جدی کاربر شود.

سناریوهای معمول که ممکن است شما در آن کندی شبکه را بیشتر حس کنید می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • زمان لازم برای ایجاد یک اتصال جدید
  • زمان لازم برای بارگزاری یک صفحه وب
  • زمان لازم برای دانلود یک برنامه یا بروزسانی و پچ سیستم عامل‌
  • توانایی پخش محتوای ویدیویی برای مدت زمان طولانی بدون قطعی

نقش پهنای باند در عملکرد شبکه چیست؟

پهنای باند یک عامل کلیدی در تعیین سرعت شبکه یک کامپیوتر است. قطعا همه می‌توانند میزان پهنای باند روتر و یا سرعت اینترنت خود را با ارقامی که روی خود دستگاه و یا جعبه آن نوشته شده است و عددی که ISP  به آن‌ها اعلام می‌کند، بیابند. پهنای باند در شبکه‌های کامپیوتری به نرخ داده‌ای که توسط یک اتصال شبکه یا رابط شبکه پشتیبانی می‌شود، اشاره دارد. این نشان دهنده ظرفیت کلی اتصال است. هرچه ظرفیت بالاتر باشد احتمال اینکه عملکرد بهتر شود بیشتر است.

پهنای باند به سرعت نظری و ظرفیت واقعی اشاره دارد و مهم است که به تفاوت این دو توجه شود. به عنوان مثال، یک استاندارد ۸۰۲.۱۱g وای‌فای دارای پهنای‌باند نظری ۵۴ مگابیت برثانیه است. اما در عمل فقط ۵۰ درصد یا کمتر از این مقدار اتفاق می‌افتد. شبکه‌های اترنت مرسوم که از لحاظ نظری از حداکثر پهنای‌باند ۱۰۰ مگابیت یا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند، اما این مقدار حداکثر نیز معمولا به دست نمی‌آید. شبکه‌های تلفن همراه هم به طورکلی رتبه بندی خاصی را به کسی اعلام نمی‌کنند، اما در اینجا نیز همان اصل اعمال می‌شود. سربارهای ارتباطی در سخت‌افزار کامپیوتر، پروتکل‌های شبکه و سیستم‌عامل‌ها اختلاف بین بهنای باند نظری و توان واقعی را در مشخص می‌کنند.

اندازه گیری پهنای‌باند شبکه چیست؟

پهنای‌باند مقدار داده‌ای است که از طریق اتصال به ‌شبکه در طول زمان در واحد بیت بر ثانیه اندازه گیری می‌شود. ادمین‌ها ابزارهای متعددی برای اندازه‌گیری پهنای‌باند اتصالات شبکه در اختیار دارند. در شبکه‌های لن (شبکه‌های محلی) این ابزارها شامل netperf و ttcp هستند. در اینترنت نیز، برنامه‌های مختلفی برای تست پهنای باند و سرعت وجود دارد که بیشتر برای استفاده رایگان و آنلاین در دسترس هستند.

حتی اگر به این ابزارها دسترسی داشته باشید، اندازه‌گیری دقیق پهنای‌باند کار دشواری است. چرا که در طول زمان بسته به کانفیگ سخت‌افزار و ویژگی‌های نرم‌افزاری اپلیکیشن‌ها، شامل نحوه استفاده از آن‌ها، تغییر می‌کند.

درباره‌سرعت‌های برادبند

اصطلاح پهنای باند بالا یا high bandwidth گاهی اوقات برای مشخص نمودن تفاوت اتصال‌های سریع اینترنت با اتصال‌های dial up  و سرعت شبکه موبایلی به کار می‌رود. تعاریف  پهنا‌ی‌باند “بالا” و “کم” متغیر بوده و در طول سال‌ها با بهبود فناوری شبکه تجدید نظر شده است. در سال ۲۰۱۵ کمیته ارتباطات فدرال ابالات متحده آمریکا (FCC) تعریف برادبند خود را برای کسانی که حداقل ۲۵ مگابیت بر ثانیه برای دانلود و حداقل ۳ مگابیت بر ثانیه برای آپلود رتبه بندی و به‌روزرسانی کرده است. این ارقام نسبت به تعریفی که FCC  چندید سال قبل ارائه داده بود(۴Mbps و ۱Mbps) و قبل‌تر (۰.۳Mbps) افزایش شدیدی داشته است.

این نکته نیز در پایان قابل ذکر است که پهنای‌باند تنها عامل در درک سرعت شبکه نیست. یک عنصر کمتر شناخته شده به نام تاخیر یا latency نیز وجود دارد که نقش مهمی در پرفرمنس شبکه دارد.

+منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *