نحوه‌ی اشتراک و دسترسی به فایل‌های کامپیوترهای دیگر از طریق Homegroup

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اگر می‌خواهید به سادگی به اسناد، ویدئوها، عکس‌ها، پرینترها و موارد دیگر از دیوایس‌های مختلف ویندوز درخانه یا دفتر کوچک محل کارتان دسترسی داشته باشید، می‌توانید از Homegroup استفاده کنید.
Homegroup در ویندوزهای ۷ تا ۱۰ مجموعه‌ای از کامپیوترها است که می‌توانند فایل‌ها و پرینترها را با دیگر اعضای گروه به اشتراک بگذارند.
ایده این است که شما این کار را درخانه به راحتی و به سرعت بدون اینکه درگیر مسائل تخصصی شبکه و ویندوز شوید انجام دهید.
بسته به ورژن ویندوز، شما می‌توانید یک Homegroup را حین نصب و یا بعد از اتمام نصب ویندوز بسازید. در این‌جا ما نگاهی به گزینه‌ی دوم در یک کامپیوتر ویندوز ۱۰ می‌اندازیم.

به کنترل‌پنل رفته و روی گزینه‌ی HomeGroup کلیک کنید و یا این که در کورتانا HomeGroup را تایپ کرده و دکمه‌ی search را بزنید. در پنجره‌ی HomeGroup روی دکمه‌ی create a homegroup کلیک کنید.

در اولین کادر بازشده روی دکمه‌ی Next کلیک کنید. در صفحه‌ی بعد، آیتم‌هایی را که قصد دارید آن‌ها را بین کامپیوترهای HomeGroup خود به اشتراک بگذارید انتخاب کنید. می‌توانید عکس‌ها، ویدئوها، اسناد، و پرینترها و دیوایس‌ها را انتخاب کنید. برای به اشتراک گذاری آیتم‌ها مطمئن شوید که باکس دسترسی‌ها(permissions) روی shared ست شده باشد. و برای عدم اشتراک این گزینه روی Not shared تنظیم شده باشد. روی Next کلیک کنید.

در این مرحله ویندوز homegroup شما را می‌سازد. در صفحه‌ی بعد پسوردی که برای homegroup تولید می‌شود را یادداشت کنید. این پسورد را برای هر کامپیوتری که قصد ملحق شدن به homegroup را داشته باشد نیاز خواهید داشت. می‌توان از پسورد پرینت گرفت یا آن را درفایلی ذخیره کرد. دکمه‌ی Finish را بزنید.

ملحق شدن به یک Homegroup

حال برای این که بتوان کامپیوتر دیگری را به این homegroup ملحق کرد آن کامپیوتر باید عضو همان workgroup کامپیوتر اول باشد. برای تغییر نام workgroup روی منوی Start کلیک‌راست کرده و گزینه‌ی System را انتخاب می‌کنیم. در قسمت Computer name, domain, and workgroup settings مطمئن شوید که نام Workgroup هر دو کامپیوتر دقیقاً یکی باشد.

گر این‌طور نبود روی لینک Change setting کلیک کرده و در کادری که باز می‌شود دکمه‌ی Change را بزنید. سپس در صفحه بعد نام workgroup را تایپ کرده و Ok کنید تا سیستم ریبوت شده و وارد workgroup جدید شود.

بعد از ریبوت شدن به کنترل‌پنل رفته و روی آیکون Homegroup کلیک کنید. ویندوز از اینکه شما قبلاً یک homegroup ساخته‌اید آگاه است. روی دکمه‌ی join now کلیک کنید.

در صفحه‌ی بعد گزینه‌ی Next را بزنید. آیتم‌های مورد نظر خود را جهت اشتراک انتخاب کنید و به صفحه‌ی بعد روید.

در این صفحه شما باید پسورد homegroup را که یادداشت کرده‌اید وارد کنید. روی Next و سپس Finish کلیک کنید.

حالا شما می‌توانید فایل‌ها و پرینترهای خود را در دو کامپیوتر به اشتراک بگذارید. برای اضافه کردن سیستم‌های دیگر می‌توان همان مراحل بالا را انجام داد.
برای دسترسی به یک فایل به اشتراک گذاشته شده، فایل اکسپلورر یا ویندوز اکسپلورر را باز کرده، در قسمت چپ پنجره به پایین اسکرول کرده تا گزینه‌ی جدید Homegroup را ببینید. روی آن کلیک کرده تا بتوانید دیوایس‌های دیگر را ببینید. روی یکی از آن‌ها کلیک کنید تا در سمت راست پنجره آیتم‌هایی که او به اشتراک گذاشته نمایان شود. با دابل‌کلیک روی آن‌ها می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

شما می‌توانید تنظیمات Homegroup را روی هر دستگاه با رفتن به کنترل‌پنل و دابل‌کلیک روی آیکون homegroup تغییر دهید. می‌توان آیتم‌های به اشتراک گذاشته شده را تغییر داد، اجازه پخش موزیک‌ها و ویدئوها را به دیگر دستگاه‌های مدیا داد، می‌توان پسورد را دید و آن را چاپ کرد، پسورد را تغییر داد، Homegroup را ترک کرد و یا عیب‌یاب (troubleshooter) را در صورت بروز مشکل راه‌اندازی کرد.

+ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *