رم کامپیوتر چیست و چقدر رم نیاز داریم؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
رم چیست

احتمالا می‌دانید که رم چیست. بله رم یک قطعه مهم در داخل کامپیوتر است. اما آیا می دانید چه عملکرید دارد و واقعا به چه مقدار رم نیاز دارید؟

بیایید با هم مقدار حافظه موجود در کامپیوترتان را بررسی کنیم. سپس ببینیم چه مقدار رم برای کاربران مختلف مناسب است و در صورت نیاز به رم بیشتر چه کارهایی باید انجام دهیم.

رم چیست ؟

ممکن است برخی‌ها ندانند که رم چیست و چه‌کارهایی انجام می‌دهد. پس بهتر است قبل از جواب دادن به این سوال که سیستم شما به چه مقدار رم نیاز دارد به طور مختصر رم را بررسی کنیم.

RAM، یا Random Access Memory نوعی حافظه کوتاه مدت برای ذخیره اطلاعات در کامپیوتر است. اینجاست که سیستم عامل فرآیندهای برنامه‌های در حال اجرای شما را نگهداری می‌کند. وقتی سیستم خود را خاموش می‌کنید محتویات داخل حافظه رم پاک‌ می شود. به همین خاطر به آن حافظه کوتاه مدت می گوییم.

حافظه رم نسبت به هارد بسیار سریع تر است. به همین علت پردازنده، اطلاعات برنامه های مختلف را ابتدا از هارد به رم منتقل می کند و بعد، اجرای این برنامه ها را از روی رم انجام می‌دهد.

کامپیوتر من چقدر رم دارد؟

در برخی نرم‌افزارها یا بازی‌ها میزان رم مورد نیاز ذکر شده است. بعد از این‌که متوجه شدیم رم چیست، در مرحله بعد می‌خواهیم ببینیم چقدر رم در کامپیوترمان نصب شده است.

در ویندوز  ۱۰به Settings > System > About بروید. در زیر Device specifications > Installed RAM را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که اگر سیستم عامل شما ۳۲ بیتی باشد، حداکثر می‌توانید از ۴ گیگابایت رم استفاده کنید. برای استفاده بیشتر رم به نسخه ۶۴ بیتی ویندوز نیاز دارید.

رم چیست

در سیستم‌عامل مک، Apple menu را که در سمت چپ بالای صفحه قرار دارد را باز کرده و About this Mac را انتخاب کنید. در تب Overview در قسمت Memory میزان رم نصب شده در سیستم خود را مشاهده خواهید کرد.

رم چیست

اگر از لینوکس استفاده می‌کنید، برای مشاهده اطلاعات رم سیستم خود، باید دستور free را در پنجره ترمینال تایپ کنید. گرچه لینوکس مقدار حافظه را در واحد کیلوبایت نمایش می‌دهد، که برای آدمیزاد راحت نیست، اما اگر فرمان free –h را وارد کنید مقدار حافظه مورد نظر را در واحد گیگابایت یا مگابایت نمایش می‌دهد.

چقدر رم در کامپیوترم نیاز دارم؟

حالا که می‌دانید رم کامپیوترتان چقدر است، بیایید مقادیر متداول حافظه‌های اصلی را باهم بررسی کنیم تا ببینیم چقدر رم برای نیاز شما مناسب است.

۲ گیگابایت و کمتر: کمبود فضا

بعید است یک کامپیوتر مدرن پیدا کنید که فقط ۲ گیگابایت رم داشته باشد. با این میزان رم اغلب می‌توانید فقط یک برنامه سبک را اجرا کنید و کامپیوتر قادر به اجرای چند برنامه به صورت همزمان نخواهد بود. به اجرای برنامه ها به صورت هم زمان چند وظیفگی یا مالتی‌تسکینگ می‌گویند.

حتی اکثر گوشی‌های تلفن‌ ارزان قیمت امروزی هم بیشتر از ۲ گیگابایت رم دارند. باید از خرید کامپیوتری با ۲ گیگابایت رم خودداری کنید و اگر کامپیوتر فعلی شما از میزان رم کمی برخوردار است حتما در صورت امکان آن را ارتقا دهید.

۴ گیگابایت رم: کافی برای استفاده پایه.

رم چیست

برای کارهای روزمره و سبک ۴ گیگابایت رم مناسب به نظر می‌رسد؛ هرچند که با بالاتر رفتن ورژن نرم‌افزارها شاید دیگر ۴ گیگ هم کافی نباشد و نیاز باشد به سمت ۸ گیگابایت رم حرکت نمایید. البته هنوز هم لپ تاپ‌هایی با ۴ گیگا بایت رم وجود دارند اما آیا ۴ گیگابایت رم واقعا مناسب است؟

۴ گیگابایت حافظه رم کافی است اگر فقط از کامپیوترتان برای کارهای اساسی و ساده مثل وب‌گردی ، تایپ کردن، اکسل و ارسال ایمیل استفاده می‌کنید. این حجم از حافظه رم برای پردازش بازی‌های ویدئویی مدرن کافی نیست. اگر نیاز به باز کردن تبهای زیادی در گوگل کروم و همچنین اجرای ده ها برنامه به‌صورت همزمان دارید با مشکل رو به رو خواهید شد.

۸ گیگابایت رم : حجم پایه مناسب

بیشتر دستگاه های میان رده‌ای که امروز می‌بینید دارای ۸ گیگابایت رم هستند. این میزان برای اینکه چندین کار را به‌طور هم‌زمان و بدون کندی انجام دهید و همچنین برای برخی بازی‌ها هم کافی است.

اگر ویدئوهای ۴k ویرایش می‌کنید، بازی‌های سطح بالا انجام می‌هید و یا نرم‌افزارهایی را اجرا می‌کنید که به منابع زیادی نیاز دارند، احتمالا به رم بیشتری نیاز خواهید داشت. اما اگر کاربر حرفه‌ای کامپیوتر نیستید همین ۸ گیگابایت رم هم برای شما کافی است.

۱۶ گیگابایت رم: عالی برای کاربران حرفه‌ای

رم چیست

۱۶ گیگابایت رم برای کارهای سنگین بسیار مناسب است. با این اندازه، به ‌راحتی می‌توانید نرم‌افزار‌های طراحی و ادیت ویدئو و بازی‌های مدرن در کامپیوتر خود اجرا نمایید.

۳۲ گیگابایت رم و بیشتر: فقط برای گیک‌ها و خوره‌های کامپیوتر

۳۲ گیگابایت حافظه یا بیشتر معمولا مناسب گیک‌ها و کاربران بسیار حرفه‌ای است. اگر به صورت روتین ویدئو‌های ۴K ( یا بیشتر)  را ویرایش می‌کنید. و همزمان می‌خواهید کارهای دیگری هم انجام دهید، به میزان حافظه زیادی نیاز خواهید داشت. البته در بیشتر موارد نیازی به این میزان رم نخواهید داشت و در عوض می‌توانید این هزینه را صرف ارتقا قطعات دیگر کامپیوتر مثل SSD یا پردازنده کنید.

خودِ کارت گرافیک هم یک رم جداگانه دارد.

در مطالب بالا در رابطه با رم کلی سیستم صحبت کردیم. با این حال اگه کارت گرافیک اختصاصی در سیستم خود دارید، باید بدانید که کارت گرافیک حافظه خاص خودش را دارد که به آن Video RAM یا VRAM می‌گویند.

VRAM دارای اطلاعات بصری است که بازی‌‌ها باید آن را نمایش دهند و به‌طور موثر آن را به مانیتور خود منتقل می کنند. حتی اگر رم زیادی دارید اما VRAM نداشته باشید، هنگام بازی (نرم افزار طراحی سنگین) عملکرد کامپیوتر دچار مشکل می‌شود.

چگونه می توان رم کامپیوتر را ارتقا داد.

رم چیستتنها راه دسترسی به رم بیشتر خرید رم است. که قیمت چندانی ندارد و اگر با رم پایینی کار کرده باشید، بعد از ارتقا تفاوت محسوسی را احساس خواهید کرد.

با این حال اگر در حال حاضر قادر به ارتقا رم کامپیوترتان نمی‌باشید، با استفاده از چند ترفند می‌توانید رم کامپیوتر را آزاد نمایید که مهم‌ترین آن‌ها بستن برنامه‌های در حال اجرای بلااستفاده است.

ارتقاء سایر قطعات کامپیوتر را فراموش نکنید.

اگر به دنبال ارتقاء سیستم فعلی خود یا جمع‌آوری یک سیستم جدید هستید. این را به‌خاطر داشته باشید که رم تنها قطعه ارزشمند کامپیوتر شما نیست. ببیشتر مواقع حافظه استفاده نشده رم به هدر می‌رود. مثل وقتی که در یک سیستم ۳۲ بیتی یک رم ۴ گیگابایت اضافه هم وجود داشته باشد. که همان طور که در بالا گفتیم این رم ۴ گیگابایتی استفاده نخواهد شد.

قبل از ارتقا این نکته را حتما در نظر داشته باشید. تمام اجزای کامپیوتر را به صورت متناسب ارتقا دهید. مثلا اگر یک هارد قدیمی روی سیستم داشته باشید و فقط رم را ارتقا دهید به نتیجه مطلوب نخواهید رسید.

جمع‌بندی

در این مقاله درباره این‌که رم چیست و کامپیوترمان چقدر رم دارد صحبت کردیم.  اینکه چه میزان رم برای انجام کارهای مختلف نیاز داریم و همینطور چگونه می‌توانیم از حافظه فعلی خود نهایت استفاده را ببریم. به طور خلاصه اگر یک کاربر معمولی هستید ۴ یا ۸ گیگابایت رم و اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید ۱۶ گیگابایت رم می‌تواند نیاز شما را برطرف نماید.

خوشبختانه ارتقاء رم درکامپیوترها معمولا ساده است. پس از اطمینان از سازگاری رم خریداری شده با مادربورد کامپیوتر فقط باید کیس را بازکرده و رم را در جای مخصوص خود قرار دهید.

 

+ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *