خالی کردن فضای دیسک به روش‌های مختلف

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ویندوز دارای تعداد زیادی فایل و پوشه است که شما واقعا نیازی به آن‌ها ندارید.در میان فایل‌های پنهان کش، یک سری فایل‌های قدیمی وجود دارد که بی‌مورد فضا را اشغال کرده اند. همچنین فایل‌هایی که می توانید با حذف آن‌ها مشکل کمبود فضای سیستم خود را برطرف نمایید. فهمیدن این‌که چه فایل‌هایی را پاک کنیم و خالی کردن فضای دیسک چطور انجام می‌شود تا مشکلی برای سیستم بوجود نیاید می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد.

در این مقاله همراه ما باشید تا فایل‌ها و فولدرهای اضافی ویندوز خود را حذف کنید و فضای دیسک کامپیوتر خود را کمی آزادتر کنید. توجه داشته باشید که برخی از این فایل‌ها در مکان‌های محافظت شده قرار دارند. بنابراین هنگام حذف آن‌ها دقت کنید.

بهترین راه برای خالی کردن فضای دیسک، Disk Cleanup است.

خالی کردن فضای دیسک

اول نگاهی به فایل‌ها و فولدرهای ویندوز که می توانید حذف کنید بیاندازید. این موضوع را در نظر داشته باید که پاک‌کردن دستی آن‌ها بهترین راه نیست.

برای جلوگیری از اتلاف وقت می‌توانید این کار را به‌صورت خودکار و با استفاده از ابزار هایی مانند Disk Cleanup انجام دهید. در این صورت از حذف اتفاقی فولدرهای مورد نیاز خود جلوگیری خواهید کرد.

کار کردن با این ابزار بسیار ساده است. با جستجوی  Disk Cleanup  در منوی استارت آن را باز نمایید. اجازه دهید شروع به اسکن کند. پس از پایان اسکن چندین دسته از پروندهایی که می‌توانید حذف کنید را مشاهده خواهید کرد. اگر دسترسی مدیر سیستم داشته باشید می توانید با کلید بر روی Clean up system files گزینه های بیشتری را نیز مشاهده نمایید.

اگر فکر می‌کنید این روش خیلی قدیمی شده است، می توانید به  Settings > System > Storage رفته و ابزار جدید پاکسازی ویندوز ۱۰ را امتحان کنید. برای استفاده از آن روی  Free up space now کلیک نمایید.

خالی کردن فضای دیسک

چه فایل‌هایی از Disk Cleanup حذف شود.

این مقاله یک راهنمای کامل برای پاکسازی نیست. بنابراین ما نمی‌خواهیم تمام گزینه‌های خالی کردن فضای دیسک را بررسی کنیم. با این حال چندین گزینه را باهم بررسی می‌کنیم. (برای دیدن همه این ها مطمئن شوید که Clean up system files را انتخاب کرده باشید.)

Windows Update Cleanup: فایل‌های نسخه‌های قدیمی Windows Update را پاک می‌کند. حذف این فایل ها معمولا جزو موارد بی‌خطر محسوب می شود. اما در صورت بروز مشکلات آپدیت ویندوز باید این فایل‌ها را برای عیب یابی نگه دارید.

Windows upgrade log files: به همین ترتیب، این فایل‌ها شامل اطلاعاتی هستند که به شما در مشکلات آپدیت ویندوز کمک می‌کنند. اگر تا کنون خطایی در رابطه با آپدیت ویندوز نداشتید می توانید آن‌ها را پاک کنید.

Language resource files: اگر قبلا یک زبان یا صفحه کلید را بارگزاری کرده‌اید که در حال حاضر دیگر نیازی به آن ندارید و استفاده نمی‌کنید، این امکان را به شما می دهد که آن را به راحتی پاک کنید.

Recycle Bin: علاوه بر این که می‌توانید Recycle Bin‌‌ را از طریق پنجره آن خالی کنید، اینجا نیز قادر به انجام این کار خواهید بود.

Temporary files: همانطور که از نام آن پیداست، این گزینه مربوط به فایل‌های موقت است که در طولانی مدت استفاده نمی شوند. بنابراین شما می توانید بدون نگرانی آن‌ها را پاک کنید.

۱. فایل‌های Hibernation

خالی کردن فضای دیسک
Location: C:\hiberfil.sys

Hibernation که به معنای خواب زمستانی، در کامپیوتر شخصی شما شبیه حالت sleep است. به جز سیستم عامل، کلیه کارهای در حال اجرای شما را روی هارد ذخیره کرده و سپس خاموش می شود. می توانید باتری لپ‌تاپ را جدا کنید تا به مدت یک هفته در حالت Hibernation بماند و سپس مجددا سیستم را روشن نمایید. درست در همان مرحله‌ای که سیستم را خاموش کرده بودید شروع به کار خواهد کرد.

البته این قابلیت باعث اشغال شدن فضای دیسک می‌شود. و این گزینه مربوط به این مورد است.

بسته به اندازه هارد دیسک شما، حجم فایل‌های Hibernation احتمالا چندین گیگ یا حتی بیشتر است. اگر از حالت Hibernation استفاده نمی‌کنید و می خواهید آن را غیرفعال نمایید. این کار را می‌توانید در Command Prompt انجام دهید.

توجه داشته باشید که نباید فقط فایل  hiberfil.sys را حذف کنید. چراکه ویندوز دوباره آن را ایجاد خواهد کرد. روی منوی استارت کلیک راست کرده و منوی power user را باز کنید. سپس پنجره command Prompt Admin یا windows Powershell Admin را باز نمایید.

برای غیر فعال کردن حالت Hibernation دستور زیر را تایپ نمایید.

powercfg.exe /hibernate off

با اجرای این دستور ویندوز hiberfil.sys را حذف می‌کند. توجه داشته باشید که غیر فعال کردن حالت Hibernation در ویندوز ۱۰ از Fast Startup جلوگیری خواهد کرد. که چیز زیادی را از دست نخواهید داد.

۲. فولدرهای Windows Temp

خالی کردن فضای دیسک
Location: C:\Windows\Temp

این فایل‌ها و فولدرها حاوی اطلاعاتی هستند که ویندوز یک زمانی از این اطلاعات استفاده می کرده اما دیگر نیازی به آن‌ها ندارد.

علاوه‌بر این‌که فایل‌های Temp را می‌‌توان از طریق Disk cleanup حذف کرد، می‌توانید به فولدر مربوطه رفته، با فشردن کلید ctrl+A همه آیتم را انتخاب کنید و سپس کلید delete را بزنید. ممکن است ویندوز خطاهایی در رابطه با چند آیتم بدهد که می‌توانید نادیده‌شان بگیرید.

۳. Recycle Bin

Location: shell:RecycleBinFolder

از نظر فنی، Recycle Bin یک فولدر نیست. گرچه، ممکن است این موضوع  برای برخی آشکار باشد.

وقتی فایلی را در سیستم خود حذف می‌کنید، ویندوز آن را به سطل زباله می‌فرستد. سطل زباله مکان ویژه‌ای است که فایل‌ها و فولدرهای حذف شده ( تا زمانی که آن‌ها را برای همیشه حذف یا بازیابی کنید) نگه‌داری می‌شوند. اگر فراموش کنید که سطل را خالی کنید ممکن است چندین گیگ داده قدیمی در آن‌جا وجود داشته باشد و فضای دیسک کامپیوتر شما را بیهوده اشغال کند.

برای خالی کردن فضای دیسک می‌توانید از طریق شورتکات روی دسکتاپ خود به Recycle Bin دسترسی داشته باشید. و یا shell:RecycleBinFolder را در نوار بالای فایل اکسپلور تایپ نمایید. در آن‌جا همه چیزهایی را که اخیرا حذف کرده‌اید خواهید دید.

می‌توانید بر روی آیتم‌های شخصی خود کلیک راست کرده و گزینه Delete را برای حذف کردن همیشگی آن‌ها و یا برای بازیابی آن‌ها گزینه Restore را انتخاب نمایید تا فایل به محل اصلی خود برگردد. در نوار بالا گزینه  Empty Recycle Bin را برای حذف تمامی آیتم ها و گزینه  Restore all items را برای بازیابی آن‌ها مشاهده نمایید.

برای بهینه سازی نحوه کار Recycle Bin در نوار ابزار بالا روی Recycle Bin Properties کلیک نمایید. در اینجا می‌توانید حداکثر اندازه سطل را تغییر دهید. یا بگویید فایل‌ها به سطل منتقل نشوند.

خالی کردن فضای دیسک

با این گزینه ویندوز سطل را نادیده می‌گیرد و در هنگام حذف فایل‌ها آن‌ها را به سطل منتقل نکرده و برای همیشه حذف می‌کند. البته روش را توصیه نمی شود زیرا در صورت حذف اتفاقی فایل‌ها، سطل زباله می‌تواند شانس دوم شما برای بازیابی اطلاعات باشد

۴. فایل‌های قدیمی ویندوز

Location: C:\Windows.old

هرزمان که نسخه ویندوز خود را ارتقا دهید، سیستم یک نسخه از فایل‌های قدیمی خود را در فولدری به نام Windows.old نگه می دارد. این فولدر در اصل هر آنچه را که در ویندوز قدیمی شما وجود داشته در خود ذخیره کرده است. در مواردی که اطلاعات به درستی منتقل نشده باشد می‌توان از این فولدر کمک گرفت.

در صورت لزوم می توانید از این فولدر برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز خود استفاده نمایید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید فولدر را باز کرده و فایلهای منتقل نشده خود را بیابید.

ویندوز پس از مدت زمان کوتاهی این فولدرها را حذف می‌کند. اما اگر در حال حاضر فضای کافی بر روی دیسک خود ندارید آن را حذف کنید. اگر سعی کنید آن را از طریق فایل اکسپلور پاک کنید حذف نخواهد شد. بنابراین در منوی استارت Disk cleanup را تایپ کرده و این ابزار را همان‌گونه که در ابتدا توضیح داده شده اجرا کنید.

روی Clean up system files کلیک کرده و اجازه دهید یک بار دیگر اسکن انجام شود. وقتی اسکن تمام شد، نگاهی به Previous Windows installation(s) بیندازید

و با استفاده از این ابزار آن‌ها را حذف کنید.

به طورکلی با حذف این فایل‌ها بازیابی اطلاعات در صورت بروز مشکل سخت‌تر خواهد شد. پس از آپگرید ویندوز توصیه می کنیم تا مطمئن نشدید که همه چیز به درستی کار می‌کند این فولدرها را نگه دارید.

۵.Downloaded Program Files

Location: C:\Windows\Downloaded Program Files

اسم این فولدر کمی گیج کننده است. در واقع فایل‌هایی را که به وسیله  Internet Explorer’s ActiveX controls و Java applets استفاده می‌شود را نگه می دارد. در صورتی که اگر از همان ویژگی در وبسایت نیز استفاده می‌کنید، مجبور نیستید دوبار آن‌ را دانلود نمایید.

درواقع این فولدر بی فایده است.  ActiveX یک فناوری بسیار قدیمی است که پر از حفره‌های امنیتی است. و همین‌طور جاوا که به ندرت در وب امروزی استفاده می‌شود. ActiveX فقط در  Internet Explorer وجود دارد و درحال حاضر ممکن است فقط در وبسایت‌های شرکت‌های خیلی قدیمی آن‌ها را مشاهده نمایید.

بیشتر کاربران خانگی دیگر از اینترنت اکپسلور استفاده نمی‌کنند، چه برسد به ActiveX. فولدرهای  Downloaded Program Files ممکن است در حال حاضر خالی باشند. اما در صورت تمایل می توانید محتوی آن را پاک نمایید.

۶. LiveKernelReports

خالی کردن فضای دیسک
Location: C:\Windows\LiveKernelReports

LiveKernelReports فهرست دیگری است که به احتمال زیاد موقع اسکن فایل‌های بزرگ روی سیستم ایجاد می شود و برای خالی کردن فضای دیسک می توانید آن را در نظر بگیرید.

این فولدر خانه فایل‌های dump است. ویندوز لاگ‌های اطلاعات جاری را در این‌جا نگهداری می کند. اگر کامپیوترتان با مشکل مواجه شد، می‌توانید با تجزیه تحلیل محتوای این فایل‌های لاگ سیستم خود را عیب یابی نمایید. هر فایل حجیمی که اسم آن به پسوند dmp ختم شود، آن فایل برای حذف کردن امن است. مثل حالت‌های قبل، توصیه می‌کنیم به‌جای حذف دستی این فایل‌ها از Disk Cleanup استفاده نمایید.

هنگامی که ویندوز شما به مشکل می‌خورد، این فایل‌ها را حذف نکنید. برای استخراج اطلاعات بیشتر از این فایل‌ها می‌توانید از برنامه‌ای مانند  WhoCrashed  استفاده کنید.

۷. فولدر Rempl

Location: C:\Program Files\rempl

با این‌که فولدر Rempl فولدر حجیمی نیست، اما ممکن است با مشاهده آن در سیستمتان تعجب کنید. این فولدر شامل فایل ‌های بسیاری با اندازه بسیار کوچک است که اگر دقت کرده باشید تعدادی از فرآیند‌های تسک منیجر نیز به‌ آن‌ها متصل‌اند.

این فولدر به دلیوری آپدیت ویندوز ۱۰ متصل شده است. و شامل “reliability improvements”  است تا کمک کند آپدیت ویندوز به نرمی و بدون ناسازگاری پیش رود.

بنابراین، آیا می‌توان فولدر Rempl را حذف کرد؟ به نظر می‌رسد که حذف این فولدر عوارض جانبی نداشته باشد. با این حال از آنجا که فقط چند مگابایت فضا به خود اختصاص می‌دهد و با بودن آن ارتقا ویندوز بدون مشکل انجام می‌شود، بهتر است این فایل‌ها را حذف نکنید و نگه دارید.

کدام فولدر‌های ویندوز را می‌توان حذف کرد؟

ویندوز تعداد زیادی فایل و فولدر را که لازم نیست در اختیار دارد. مثل فولدرهای Camera Roll و فولدرهای ذخیره عکس. توجه داشته باشید که کامپیوتر قابلیت‌های خوبی برای پاکسازی خود دارد. بنابراین نیازی نیست برای خالی کردن فضای دیسک در حذف محتویات داخل فولدرها وسواس به خرج دهید، مگر این که واقعا فضای کمی داشته باشید.

+ منبع

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *