۷ راهکار برای افزایش سرعت بوت در ویندوز۱۰

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
7-ways-make-windows-10-boot-faster

کندی ویندوز و وقت­‌گیر بودن بالا آمدن آن، یکی از مشکلاتی ­است که کاربران همیشه با آن دست و پنجه نرم می­‌کنند. در صورتی که از سرعت بالا آمدن ویندوز ۱۰ بر روی کامپیوتر شخصی خود ناراضی هستید، می‌‌­توانید با انجام چند ترفند این مشکل را حل کنید. در این مقاله ما به معرفی ۷ راهکار برای افزایش سرعت بوت ویندوز ۱۰ می­‌پردازیم که ممکن است مشکل شما عزیزان را حل کنند.

۱. فعال کردن گزینه Fast Startup

یکی از تنظیماتی که از کندی بوت ویندوز ۱۰ جلوگیری می­کند، قابلیت Fast Startup است. در نتیجه مطمئن شوید که این گزینه را در کامپیوتر خود غیرفعال می­‌کنید. این قابلیت به صورت پیش­فرض بر روی ویندوز ۱۰ فعال است، و قبل از اینکه شما کامپیوتر خود را خاموش کنید، سعی می­‌کند برخی اطلاعات لازم برای بوت ویندوز را از قبل آماده و load کند تا سرعت بالا آمدن ویندوز را افزایش دهد. این قابلیت فقط به هنگام خاموش کردن ویندوز کاربرد دارد و روی سرعت راه‌­اندازی مجدد ویندوز (restart) تاثیری ندارد.
همان­طور که گقتیم، بر روی بسیاری از دستگا­ه‌­ها این گزینه به صورت پیش­فرض فعال است. اما ممکن است به دلایلی روی کامپیوتر شما فعال نشده باشد که منجر به کاهش سرعت بوت ویندوز ۱۰ خواهد شد. برای چک و فعال کردن این گزینه باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از مسیر Settings > System > Power & Sleep وارد صفحه مورد نیاز شوید.
 2. سپس روی گزینه Settings در سمت راست پنجره کلیک کنید.
 3. در پنجره‌­ی باز شده، گزینه Choose What the Power Buttons Do را انتخاب کنید.
 4. بعد از انجام مراحل بالا، ببینید که آیا گزینه Turn on Fast Startup تیک خورده است یا نه. اگر تیک نداشت آن را فعال کنید.
 5. اگر گزینه Turn on Fast Stop به رنگ خاکستری درآمده بود و امکان فعال کردن آن را نداشتید، ابتدا باید روی گزینه‌­ای با نام Change Settings That Are Currently Unavailable در بالای پنجره کلیک کنید.
 6. در زیر بخش Shutdown Settings، گزینه Turn on fast startup را فعال کنید.
 7. در آخر حتما بر روی گزینه Save Changes کلیک کنید.

پس از انجام این مراحل، قابلیت Fast Startup بر روی کامپیوتر شما فعال خواهد شد و قادر به افزایش سرعت بوت خواهید بود.

۲. تغییر تنظیمات UEFI/BIOS

راه حل دوم برای حل مشکل کندی بوت ویندوز ۱۰، تغییر تنظیمات BIOS است. برخی کامپیوتر­ها تنظیمات دیگری نیز مربوط به افزایش سرعت بوت دارند. این تنظیمات باعث می‌­شود که برخی از تست­های اولیه‌­ای که کامپیوتر شما موقع بالا آمدن ویندوز اجرا می‌­کند را انجام ندهد. اگر ترجیح می­‌دهید که تنظیمات عادی BIOS را تغییر ندهید، می‌­توانید از انجام این راهکار بپرهیزید.
کامپیوتر خود را ریستارت کنید. کلید Delete را برای وارد شدن به تنظیمات BIOS بر روی کیبورد خود فشار دهید. توجه داشته باشید که مادربرد (Motherboard) هر کامپیوتر با دیگری متفاوت است. در نتیجه این تنظیمات بر روی هر کامپیوتر یکسان نخواهد بود. به دنبال هر تنظیماتی که به سرعت بالا آمدن ویندوز یا افزایش سرعت بوت ربط داشته باشد بگردید. برای مثال می­‌توانید ترتیب اولویت بوت ویندوز را تغییر دهید و مطمئن باشید که هارد دیسک کامپیوتر در بالاترین جایگاه لیست قرار دارد.
می‌­توانید از دفترچه راهنمای رایانه یا مادربرد خود برای پیدا کردن تنظیمات درست کمک بگیرید.

۳. کاهش تعداد برنامه­‌هایی که با بالا آمدن ویندوز اجرا می‌­شوند.

هرچه تعداد برنامه­‌هایی که به محض بالا آمدن ویندوز اجرا شوند بیشتر باشد، بیشتر ممکن است با مشکلاتی مثل کندی بوت ویندوز ۱۰ مواجه شوید. برخی از برنامه­‌ها لازم است که بتوانند در تمام طول مدت روشن بودن کامپیوتر در حال عمل باشند، اما خیلی از این برنامه‌­ها هم نیازی به اجرا در زمان راه‌­اندازی ندارند. برای پیدا کردن این برنامه‌­ها مراحل زیر را انجام دهید:

 1. برای مشاهده برنامه­‌هایی که در زمان بالا آمدن ویندوز اجرا می‌­شوند، دکمه­‌های Ctrl+Shift+Esc را با هم فشار دهید تا پنجره Task Manager را باز کنید.
 2. در پایین پنجره روی گزینه More Details کلیک کنید و در صفحه باز شده به تب Startup مراجعه کنید.
 3. حالا می­‌توانید لیستی از برنامه‌­هایی را ببینید که با روشن شدن کامپیوتر و بالا آمدن ویندوز شروع به کار می‌­کنند. همچنین، در این صفحه ویندوز تخمین زده است که اجرای هر کدام از این برنامه­‌ها، تا چه حد بر روی کندی ویندوز تاثیر می­‌گذارد. اگر برنامه­‌ای را در لیست می‌­بینید که به نظرتان می‌­رسد لازم نیست با بالا آمدن ویندوز اجرا شود، به خصوص اگر بر اساس تخمین ویندوز تاثیر بالایی روی بالا آمدن ویندوز دارد، تیک آن برنامه را بردارید و از لیست خارجش کنید.

۴. فعال کردن آپدیت خودکار ویندوز

آپدیت ویندوز زمان­بر است چرا که نصب تمامی آپدیت­‌های لازم موقع خاموش کردن کامپیوتر طول می­‌کشد. اگر از صبر کردن برای راه‌­اندازی کامپیوتر بعد از نصب یک آپدیت خسته شده‌­اید، می‌­توانید به ویندوز اجازه دهید که وقتی از کامپیوتر استفاده نمی‌­کنید خودش را آپدیت کند. البته این به این معناست که به کامپیوتر خود اجازه دهید به صورت اتوماتیک آپدیت­‌ها را انجام دهد و روی آن نظارتی نداشته باشید، اما از پیش آمدن مسائلی مثل کندی ویندوز نیز جلوگیری می‌­کند.

 1. برای فعال کردن آپدیت خودکار، مسیر Settings > Update & Security > Windows Update را طی کنید.
 2. روی گزینه‌­ی Change Active Hours کلیک کنید.
 3. زمانی را که در آن بیشتر از باقی اوقات از کامپیوتر استفاده می­‌کنید انتخاب کنید (مثلا از ساعت ۹ تا ساعت ۵)

بعد از انجام این مراحل، ویندوز در مواقعی به جز این ساعات که سیستم کار زیادی انجام نمی­‌دهد، به صورت اتوماتیک آپدیت­‌ها را انجام می­‌دهد و مجدد راه‌­اندازی می­‌شود.

۵. تنظیم Paging File و حافظه مجازی

Virtual Memory یا حافظه مجازی، قابلیتی است که ویندوز بعد از استفاده بیش از حد از رم کامپیوتر به آن رو می‌­آورد تا بتواند چند عملیات را همزمان با هم انجام دهد. ظاهرا ویندوز ۱۰ می­‌تواند به صورت خودکار تنظیمات حافظه مجازی را تغییر دهد. در برخی موارد، این کار منجر به کندی ویندوز می­‌شود.
برای چک کردن تنظیمات Virtual Memory و تغییر آن، مراحل زیر را انجام دهید.

 1. در منوی استارت، کلمه Performance را تایپ و جستجو کنید.
 2.  بر روی گزینه Adjust the appearance and performance of Windows کلیک کنید.
 3.  در تب Advanced، سایز Paging File (بخشی از هارد دیسک که کامپیوتر از آن به جای رم استفاده می­‌کند) را مشاهده می­‌کنید. روی گزینه Change کلیک کنید.
 4.  در پایین پنجره باز شده، دو بخشRecommended و Currently Allocated مشاهده می­‌کنید. اگر عدد جلوی بخش Currently Allocated خیلی از عدد Recommended بیشتر باشد، ممکن است مشکلاتی مثل کندی بوت ویندوز ۱۰ پیش بیاید.
 5.  در صورت مشاهده اختلاف زیاد بین دو عدد، در بالای پنجره تیک گزینه Automatically Mange Paging file size for all drives را بردارید. سپس گزینه Custom Size را انتخاب کنید و اعداد Initial Size و Maximum Size را به همان عددی که در بخش Recommended نوشته شده است تغییر دهید.

۶. سیستم خود را از هارد دیسک به SSD ارتقا دهید

بیشتر کامپیوتر­های مدرن دیگر از هارد درایو استفاده نمی­‌کنند و به جای آن به SSD (یا Solid-state Drive) روی آورده‌­اند. فرق بین این دو این است که SSD از هارد درایو بسیار سریع‌­تر است، در نتیجه ارتقا­ی این­چنین سیستمی باعث می‌­شود که نه تنها برنامه‌­ها با سرعت بسیار بیشتری نسبت به استفاده از هارد دیسک اجرا شوند، بلکه سرعت بالا آمدن ویندوز نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

۷. استفاده از حالت Sleep به جای ShutDown

همیشه روشن کردن کامل کامپیوتر بیشتر از شروع کار دوباره آن بعد از رفتن به حالت Sleep وقت می‌­گیرد. در نتیجه اگر زمان زیاد صرف­‌شده برای روشن شدن کامپیوتر ناراحتتان می‌­کند، می‌­توانید به جای خاموش کردن کامپیوتر، آن را به حالت Sleep ببرید. مشخصا این کار در بالا بردن سرعت بوت ویندوز ۱۰ نیز تاثیر دارد.
حالت Sleep باعث می­‌شود که کامپیوتر در زمان‌­هایی که استفاده چندانی ندارد، به جای روشن ماندن کامل به حالتی وارد شود که در مصرف برق صرفه جویی شود. در نتیجه میزان مصرف برق و هزینه­‌های آن در صورتی که به جای خاموش کردن کامپیوتر آن را به حالت Sleep ببرید، احتمالا قابل چشم­‌پوشی خواهد بود. به علاوه، طبیعتا این ترفند برای همیشه کاربرد ندارد. مثلا اگر می­‌دانید که در طی چند روز آتی قرار نیست از کامپیوتر خود استفاده کنید، منطقی‌­تر است که آن را به کل خاموش کنید.

در برخی موارد ممکن است نسخه ویندوز نصب­ شده مشکل داشته باشد و از هیچ راهی موفق به افزایش سرعت عملکرد ویندوز نشوید ، در این صورت شاید بهتر باشد دوباره ویندوز ۱۰ را تهیه و آن را روی کامپیوتر خود نصب کنید. اما خوشبختانه در اکثر موارد با انجام این ترفندها، سرعت بوت ویندوز ۱۰ افزایش پیدا می­‌کند و نیازی به ریکاوری و نصب مجدد ویندوز نیست. امیدواریم با خواندن این مقاله، توانسته باشید راه مورد نظر خود را برای تسریع بالا آمدن ویندوز ۱۰ و افزایش سرعت بوت آن پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *